מאמרים בנושאי חשמל

  • יועץ חשמל

כיצד לבחור יועצי חשמל ?

 

ראשית צריך להבחין בין מהנדס חשמל רשום למהנדס חשמל מורשה:

מהנדס חשמל רשום- הינו אדם אשר סיים תואר במדעים בתחום הנדסת חשמל זרם חזק ונרשם בפנקס המהנדסים והאדריכלים, אך אין ברשותו רישיון חשמלאי מהנדס.

מהנדס חשמל מורשה- הינו אדם אשר סיים תואר במדעים בתחום הנדסת חשמל זרם חזק ונרשם בפנקס המהנדסים והאדריכלים ובנוסף, עשה התמחות במשך שנתיים במשרד להנדסת חשמל וצלח בבחינת ועדת הרישיונות של משרד התמ"ת וקיבל לידיו רישיון חשמלאי מהנדס.

 

ניתן לבדוק רישוי מהנדס חשמל באתר הזה

 

http://apps.moital.gov.il/WebServicesHandlers/Electricians/GetLicenseList.aspx

 

מי יכולים להיות יועצי חשמל?

כל אחד יכול להיות להגדיר עצמו כיועץ חשמל, אך יועץ חשמל כדאי שיהיה רק מי שמחזיק רישיון חשמלאי מהנדס מטעם משרד התעשייה והמסחר.

כדאי ומומלץ להיוועץ ולהסתמך רק על יועץ חשמל אשר הינו מהנדס בעל רישיון חשמלאי מהנדס, אשר גם רשאי לתכנן מתקן, להזמין ביקורת חברת חשמל ולקחת אחריות על תכנון החשמל אשר הוא חתום עליו.

חשוב לזכור כי מהנדס חשמל בסיום לימודיו אינו בעל רשיון חשמלאי מהנדס.

מהנדס חשמל בסיום לימודיו חייב לעבור התמחות במשרד להנדסת חשמל, המנוהל על ידי מהנדס בעל רישיון חשמלאי מהנדס. לאחר שנתיים של התמחות רשאי המהנדס להגיש בקשה לזימון לוועדה בכדי להיבחן בפנייה. רק לאחר הפגנת ידע בתכנון ובהבנה של מתקני חשמל, הן במתח גבוה והן במתח נמוך, יוכל לצלוח את הוועדה ויהיה זכאי לקבל רישיון חשמלאי מהנדס. מרגע זה ניתן וכדאי להסתמך על אדם זה בייעוץ ובתכנון חשמל.

 

בדיוק כמו בלימודי משפטים, לא כל מי שסיים תואר במשפטים יכול לייצג נתבע או נאשם בבית משפט, כמו שלקוח לא ייפנה לסטאג׳ר או למשפטן מדופלם לקבל ייעוץ או ייצוג בבית המשפט, אלא רק למשפטן בעל תעודת עורך דין, כך גם לא מומלץ לפנות ליועץ חשמל שאינו מהנדס בעל רישיון חשמלאי מהנדס.

 

מה החשיבות בבחירת יועץ חשמל?

החשיבות בחירת יועץ חשמל, היא גם מהיבט האחריות וגם מהיבט המקצועיות.

יועץ חשמל מקצועי יכיר את המוצרים והאביזרים החשמליים הקיימים בנמצא, מבין משמעויות כספיות ועלויות עבודה, יועץ חשמל הבקיא בתחומו יידע לאפיין מוצרים ואביזרים,  לתמחרם ואף להבין את הקושי בביצוע העבודה. על ידי כך להעריך נכונה את זמן הפרויקט.יועץ חשמל יבצע הערכה נכונה של זמן הפרויקט, אשר נושא זה הינו גם מרכיב העוזר באי בזבוז כספים מיותרים ועמידה ביעדי הלקוח.

יועץ חשמל מקצועי יתכנן מתקן שיספק את צרכי הלקוח, ייקח בחשבון גידול עתידי, יתאים את המתקן לחוק החשמל ותקנותיו, יוזיל ככל שניתן את עלויות הביצוע ועלויות רכישת חומרי הגלם ויהפוך את ביצוע העבודה לפרקטי, יעיל ומעשי.

יועץ חשמל מקצועי יבדיל בין סוגי המתקנים. יועץ חשמל מקצועי מסוגל "לחשוב מחוץ לקופסא" ולספק פתרונות יצירתיים ועדין להיות קשוב לצורכי הלקוח כל הזמן.

יועץ חשמל יכול להקל על פרויקט או להקשות עליו לכן בחירתו של יועץ חשמל הינה אקוטית. ביכולתו של יועץ חשמל מקצועי להוזיל את הפרויקט ואף לאפשר שילוב המערכות עם כלל היועצים הקיימים בפרויקט.

בחירת יועץ חשמל מקצועי בעל התמחות מתאימה לפרויקט יכול להוות גורם מכריע לכישלונו או הצלחתו של הפרויקט.

אל נשכח שמערכות החשמל הינן חלק ניכר מתקציב של כל הפרויקט. שכן גם אי עמידה בתקציב יכולה לגרום לכישלון, לכן חשוב לבחור יועץ חשמל מתאים, מקצועי, חדשני וכמובן בעל רישיון ממשלתי.

 

לסיכום

 

מהנדס בעל רישיון חשמלאי מהנדס ניתן רק למהנדס חשמל שעבר בהצלחה את וועדת הרישיונות של משרד התמ"ת.

 

יועץ חשמל יכול להתמחות בכל נושא הקשור לחשמל (כמו עורך דין), אולם עדיף לבחור יועץ חשמל אשר התמחותו ותחום עיסוקיו זהים לדרישות הלקוח ולמהות הפרוייקט.

 

לדוגמא יועץ חשמל אשר מתמחה בהגנות ברקים לאו דווקא יידע לתכנן תחנת טרנספורמציה.

או למשל יועץ חשמל שרוב עיסוקיו הינם בתכנון דירות לאו דווקא יוכל לתת מענה מתאים ללקוח הזקוק לתכנון מערכות גנרציה.

 

יועץ החשמל צריך להיות בקיא בחוק החשמל ותקנותיו, אלו למעשה ״אבני היסוד״ של יועץ החשמל עליהם מתבסס בתכנון המתקן החשמלי.

 

 

נכתב ע"י יועץ חשמל בעל רישיון ממשלתי.

 

 

יועצי חשמל הינו תחום מקצועי

יועצי חשמל נימנים לשוק המקצועות החופשיים

יועצי חשמל בתחום התאורה

יועצי חשמל בתחום התקשורת

יועצי חשמל מקצועיים

יועצי חשמל אמינים

 

כל הזכויות שמורות לחברת קרן אור לי 1996 בע"מ

 

 

 

כיצד בוחרים יועץ חשמל?